2013. május 17., péntek

Fordított kommunizmus, avagy politikai intervenció XXI. századi módra – egy kívülálló szemével.

2013.05.17

Első felvonás: nézz és láss!
Egyik nap utaztam haza a marsrutkával. Meglehetősen kevesen voltak a buszon, mert Húsvét volt, az orosz Húsvét, én is templomból visszafelé voltam. Szokás szerint átadtam helyem egy csinos lánynak. Ez itt nem nehéz, sok a csinos lány – rendre meg is köszönik:) Azt tudni kell, hogy visszafelé az ún. Szévernij moszt azaz az északi híd előtt megyünk el, azaz a forgalom felett – ez egy jelentős közlekedési csomópont. Ebből fakadóan az előtte és az utána megálló közötti távolság meglehetősen nagy. Történt, hogy az említett helytől 2 megállóval a centrum felé egy ember – az ajtó mellett állt – mondja a sofőrnek, hogy miért nem állt meg. Az válaszol neki: mert nem szólt. Erre emberünk elkezd hőzöngeni. A sofőr – tipikus orosz szokás szerint – először nem reagált érdemben a láthatóan ittas egyén szavaira, sőt, hajlandó lett volna visszaadni a menetjegy árát is, de az csak mondta-mondta. Az utasok közül is mondták emberünknek, hogy ez nem busz, ez marsrtuka, nem köteles minden megállónál megállni, és valóban nem szólt. A sofőr aztán a kettővel arrébbi megállónál, tehát a híd/csomóponton túl a megállónál megelégelte a dolgot, megállt, és kiszállt… Itt már tudtam, hogy indul a móka. Emberünket úgy lekapta a marsrtukáról, hogy csak úgy csattant az aszfalton. Az felállt, és hadonászott, de – szerencséjére – a sofőr volt annyira józan fejű, hogy nem állt le vele verekedni. Simán otthagyta. Amúgy böszme egy állatfaj volt, mert visszakapta volna a pénzt és csak keveset kellett volna visszasétálnia, viszont innen igazán sokat kell visszagyalogolnia, bár addigra legalább kijózanodik egy kissé… Ami viszont megint tipikus oroszos, leszálláskor az utasok mindegyike boldog ünnepet kívánt a sofőrnek, mintegy igazolva: őneki volt igaza.

Szásával voltunk a Grafszkij nemzeti parkban. Gyönyörű hely, igazi orosz erdő. Van ott két tó, gondoltam horgászom, míg Szása az árnyékban hever. Vettünk sört, ropogtatnivalót, sóshalat stb. Az odautat busszal tettük meg. Meglepően olcsó volt. Az első tó nem túl nagy, és meglehetősen sekély is. Amint horgászom odajön egy koma, és mondja: itt ragadozó nincs. No, frankó… Bár lehetetlen, hogy egy vízben ne legyen ragadozó, de a kedvemet elvette. Amúgy a bokorugrók jelesre vizsgáztak, egyszer sem akadtam el velük. Igaz a java még hátravolt. A másik tóhoz az erdőn keresztül vezetett az út. Ezt látni kell, érezni az orosz erdő illatát. Itt már előfordulhat medve és farkas is, igaz néhol megbújik egy-egy ház is. A második tó meglehetősen nagy volt, igazi vadregényes cserkelő-pecás pálya. Bokorugrók nélkül itt semmire se mentem volna, igaz tisztán hal-oldalról megközelítve azokkal sem mentem, egy árva kapásom se volt. Viszont a hely lenyűgöző. Sok eldugott, vadregényes helyen horgásztam már, de ez biztosan benne van az első háromban. (Persze az első mindig is a hőn szeretett Balaton marad!) Az egész tó egy merő kihívás volt, az álmok hajszolása, a legjobbnak tűnő helyeket nem lehetett meghorgászni. Kezdem azt érezni, hogy valamit nem jól csinálok, mert otthon nem szoktam hozzá az ilyen betli-sorozatokhoz. Visszafelé a falun keresztül sétáltunk a vasútállomásig. Az orosz falu: időutazás. A kocsikat és a sok TV antennát leszámítva mintha legalább 40-50 évvel korábban lennénk. Út sok helyütt csak burkolat nélküli. A házak stílusa egészen csodás. Állapotuk változó, leginkább attól függ, ki lakja, öreg nyugdíjas, vagy fiatal család. Hihetetlen kontrasztot produkál az orosz vidék: ősrégi orosz faház, relatíve tűrhető állapotban, előtte egy vadiúj GL-osztályú Mercedes az erősebb fajtából – fekete természetesen. A boltokban tipikus babuskák, az utcán gyerekek játszanak, a házak előtt öregek ülnek, pletykálnak, a kapu félig nyitva, tyúkok rohangálnak ki-be rajta, az utolsó ház melletti mezőn két karóhoz kikötve egy-egy kecske legel, közelükben a pásztor a fűben alszik. A házak nem állnak olyan közel egymáshoz, mint nálunk, inkább laza halmazt alkotnak, az erdő előtt juhnyáj, körülöttük három hatalmas termetű kutya.

Sok jellemző kép él az emberben az oroszokkal kapcsolatban. Ezek néha igazak, néha csak félig – azaz hamisak. Sokat olvastam az „orosz egyetemi tanár” típusáról. Egyik nap felszállt a buszra egy ilyen ember. Annyira tipikus, annyira jellemző volt, hogy leírni lehetetlen és felesleges is, de azért megkísérlem. Egyébként furcsa, hogy csak most találkoztam ezzel a típussal, mert hazafelé az út két egyetem előtt is elhalad. Szóval: felszáll a buszra egy öltönyös, 50 körüli férfi, erősen kopottas műbőr aktatáskával, elsőre igénytelennek tűnő ábrázattal. Szakállát jóval álla alatt hosszúra meghagyta, tipikusan „okostudós” feje volt. Öltönye, kommersz, legalább két számmal nagyobb, mint kellene, öltözékére összességében a slampos mintsem az elegáns a jellemző. Felszáll, a buszra, mindennemű beszéd vagy kommunikáció nélkül fizet és aktatáskáját magához szorítva leül. Pont mellém. Leül és a távolba meredve láthatóan gondolkozik. És én is. Tipikusan az kispénzű orosz egyetemi professzorok mintaképe, aki ha többet fizetnének neki sem adná fel addigi, mások által semmire sem tartott életét. Akinek egy matematikai probléma, egy kémiai kísérlet, egy fizikai feltételezés, sokkal többet jelent pénznél. Ahogy nézem, azon gondolkozom, milyen tragikus és tanulságos egyben, hogy ezek a hihetetlen koponyák alkották azokat a dolgokat, amitől a SZU, majd később Oroszország olyan rettegett lett. Ezek az egyszerű emberek, látszólag senkik. Eszembe jut Grigorij Perelman a matematikus. A MATEMATIKUS. Ő volt aki bebizonyította a milleniumi problémák egyikét, jelesül a Poincaré-sejtést. A 100 zseni közül az előkelő 9. helyen áll. Jellemző egyéniségére, hogy semmilyen pénzzel kapcsolatos dolgot sem fogadott el, sőt még a díját is csak hosszas, tudósok hada által támogatott közdelem árán volt hajlandó átvenni, mert mint fogalmazott: "Teljesen irreleváns volt számomra. Mindenki megértheti: ha a bizonyítás jó, nincs szükség más elismerésre." Micsoda szavak ezek! Csak gondolkozom-gondolkozom és nézem ezt a tudóst. Tisztára, mint Perelman. A megalkuvást nem ismerik, még akkor sem, ha milliókkal, legyen az Rubel, Euró, Dollár kecsegtetik őket. Az igaz szellemeket nem lehet megvenni! Közben emberünk már rég leszállt, nem is tudom hol. Kíváncsi lettem volna, milyen egy ilyen emberrel beszélgetni. Már ha egyáltalán szóbaáll velem. Az ilyen emberek túlontúl zárkózottak…


Második felvonás: néztem, de nem láttam
Egyik nap elmentünk Szásával bevásárolni, mert közeledett május 9. Szokás szerint Szása össze-vissza tekergett az üzletben, amennyire célirányos az életben, annyira szétszórt az üzletben. A kasszához így zárás előtt, azaz 10 előtt kb. fél órával értünk. Amúgy az időpont nem véletlen, mert 10 után nem lehet alkoholt kapni a boltokban, így azok az egyszerűség kedvéért bezárnak. És senki sem siránkozik, hogy nincs kenyér, meg liszt otthon. Meg lehet oldani! Szóval állunk a sorban, jön egy nő, beáll az utolsó előtti kasszához, mire az egyik alkalmazott (nő) odalép hozzá és megkéri, menjen a másikhoz, mert ezt be szeretnék zárni. Hosszas vita után kezdett tettlegességig fajulni a dolog, és bizony ha a macskák összevesznek… Jön egy másik alkalmazott, az hívja a biztonsági őrt. Az sokadikra szépen lassan közelít, a fentebbi okosságot ő is tudja, láthatólag nemigen akaródzik neki dönteni eme hatalmas kérdésben. Amúgy az üzletben rengetegen voltak, de ha egyszer azt a kasszát be akarják zárni… Szerencsére a csata megmaradt a verbalitás mezején, és az erősebb győz alapon a vevő már rakja is fel a vásárolt cuccokat a szalagra. Eközben a rafkósabb oroszok az utolsó kasszához szépen beállnak, és kihasználva a káoszt, fizetnek és mennek dolgukra. A biztonsági őr persze ezt „nem veszi észre”. Jót nevetünk a dolgon, Szása meg is jegyzi, hogy bizonyára ennek a nőnek nincs férje, és pont ezért. Kiábrándítóan válaszolom neki: volt gyűrű rajta. „Szegény férj.” – Szása válasza…

Voltunk Galinával és Denisszel, no meg Szásával természetesen, a haditechnikai park közelében lévő múzeumban. Érdekes dolgokat állítottak ki, rengeteg érem, kitüntetés, de akadtak más csemegék is: SVAK 20 mm-es gépágyú maradványa. A repülő, amelybe építették, lezuhant, mert ez a hatalmas fegyver elefántagyar-szerűen elgörbült, tehát „nem kicsit kapott”. Volt továbbá VJa-23 is, ez tipikusan az Il-2-esek fegyverzete volt. Hatalmas fegyver ez is. De mind közül a legnagyobb egy 45 mm-es ágyú volt. Az sajnos nem derült ki, hogy harckocsiból, vagy netán valamelyik repülőből származik. (A típusát sem írták le, csak a kalibert.) Azért jellemző az akkori orosz fegyverekre, hogy ekkora dögöktől várták (volna) el azt a teljesítményt, amit egy feleakkora, de sokkal megbízhatóbb és hatásosabb német fegyver tudott. A vitrinekben voltak egyenruhák és lőfegyverek is. Két kedvencem is megtekinthető: a M1A1, közismertebb nevén a Tommy gun. A másik nagy kedvenc is ott volt, az SG-44. Persze volt MP-38, MG-34, Kar. 98, Mosin-Nagant, félautomata puskák, pisztolyok stb. A dioráma meglehetősen valótlan volt, Denisz kérdezte is; megállapítottuk, szép és jó, hogy mindenhol lángoló Tigrisek vannak, csak éppen nem igaz.

Május 9 az oroszoknak nagy nap. Ünneplik a – jogos – győzelmüket. Igaz ők még mindig a fasiszták felett győztek a nemzetiszocialisták helyett, de ennek tisztázása legyen az ő gondjuk. Ami engem illet totál csőd volt az egész nap. A repülők áthúzását nem láttam, mert Szása addig nyafogott, míg lemaradtunk róla. Mérges voltam rá, nem is kicsit. Az oldtimerekről szintúgy, mert bár, mikor odaértünk, még ott voltak a Lenin téren, de a hatalmas tömeg miatt nemhogy fotózni, de mozogni is alig lehetett. Én azért körbesétáltam körbeverekedtem magam a tömegen, de fényképezésről, vagy részletes autómustráról szó sem volt. Pedig lett volna mit! Szarvasos Volgák, elképesztően szép állapotban, Pobjedák, Csajkák, Ladák, újabb Volgák, Moszkvicsok, Záporjózsik stb. És azért csak képviselte magát az imperializmus is, mégpedig a burzsoáziával: megtekinthető volt az egyik voronyezsi, a fehér Lincoln Towncar. Azért mekkora különbség van a két rendszer között! A korabeli szovjet autók szánalmasak a Lincoln méretéhez képest, a felszereltségről nem is beszélve. Igaz, pont ez az időszak, azaz a ’90-es évek eleje a gödör alja az oroszoknak. Szóval küzdöttem a tömeggel, és mondtam Szásának, ez így lehetetlen, jöjjünk vissza később. Persze addigra már nem voltak ott…
Kicsit tartottam ettől a rendezvénytől, mert azért akárhogy is nézzük mi a front másik oldalán álltunk. Azonban kellemesen csalódtam, igaz nem mindenki volt ezzel így. A felvonulásra várva Tánya és Szabina (Stefi is jelen volt) németül beszélgettek, mire egy idősebb orosz nő vmi ilyet szólt nekik oda: büdös német disznók. A hiba igazából nem ez volt, hanem, hogy Tánya ezt lefordította nekik németre. Utólag beszéltük Szásával, ezt Tánya szúrta el… Ezzel persze megmérgezte a németek-osztrákok napját. Engem német részről káröröm fogott el: nesze nektek győzelem-napját-látogató Angela Merkel! Idióták… Amúgy sokkal több vörös csillagot, meg sarló-kalapácsos dolgot vártam, de erről igazából szó sem volt. Legjobban két dolog jellemzi az egész ünnepséget. Az első, az autókon gyakori felirat: „Kösz nagyapó a győzelemért!” A másik pedig, hogy fiatalok, főleg lányok járkáltak fel-alá az utcán (a főbb utcák sétálóutcákká váltak erre a napra) kezükben hatalmas virágcsokrokkal, és ha megláttak egy veteránt, sok puszi és virág után elbeszélgettek vele. Szép gesztus ez. Mert mi mást jelenthetne a mai orosz fiataloknak május 9? Pontosan ezt: nem az eszmét, de a hazát ezek az emberek védték meg. Az egyszerű gyalogos, akit tömegszám henteltek le a német géppuskák, mert vezetőik szemében csak massza voltak. Az utászok, akik a Stukák sivítására sem húzódhattak fedezékbe. A tankosok, akiket szemrebbenés nélkül hajtottak rá az aknamezőre. A repülők, akik örültek, ha túlélték az első találkozást a német repülőkkel. Mert a nagy háborút nem az olyan dilettáns semmirekellők, mint Sztálin, Vorosilov vagy Bugyonnij és társai, hanem csak és kizárólag az egyszerű katonák nyerték meg. Bátorsággal és sokszor szerencsével.
Estére visszatértünk a városba megnézni a tűzijátékot, ami csodás volt. És persze hatalmas. Még ekkor sem volt részeg, verekedő csőcselék sehol, igaz a rend őrei mindenhol ott voltak, mégpedig nagy erőkkel, így valószínűleg az ilyeneket kivették a tömegből. Ahogy kell.
A nap folyamán egyébként kipróbáltam a kvászt. Szása szerint ez nem az igazi volt, mert túl édes. Mivel korábban nem ittam, gőzöm sincs, milyen „az igazi”, de ez ha nem is volt nagyon, de finom volt, és valóban jó szomjoltó!

Május 10-re meghívott minket – és másokat is – egy saslikpartira Galina és Denisz, Deniszék dácsájára. Mindenkit kifuvaroztak, ez jó volt, minket Szásával egyenesen a folyópartra. Ilyen helyen sem horgásztam még. A hibát ott követtem el, hogy a finom pergetőcuccokat nem vittem magammal. Domolykó biztosan volt a vízben, így bármit próbáltam, túl nagy volt, igaz ráütésem se volt. A polárszemüveg viszont csodás találmány ide! Igazából pecának imitált séta volt egy mesés helyen. Viszont legalább láttam – néha – a halakat. Visszafele megnéztük a helyi templomot – kívülről, mert be volt zárva. Szásának feltűnt, hogy a közeli oszlopon a cégük egyik munkása által megálmodott, szabadalmaztatott villámhárító van. Legalább láttam ilyet élőben is. (Nem egy hú, de nagy látványosság, pusztán érdekes.) A dácsára megérkezés sem volt mindennapi. Már messziről lehetett tudni, pontosabban hallani, hol van Deniszék dácsája. Hangosan bömbölt a dáj-dáj zene. Denisz szájában szivarral nyitott ajtót. Kész!!! És hol vannak a csajok?! Galja ment értük. No azért ám! A magyar pálinkának – mint mindig – hatalmas sikere volt. Csak a mennyisége volt kevés… Viszont volt vodka, pezsgő, bor, sör, meg minden. Csajoknak gyümölcslé meg más ocsmányságok. :D A saslikot Galjáék örmény barátja készítette – profi módon. A buli jó volt, és tartott volna tovább is, ha nincs annyi szúnyog. A zenét amúgy az egyik srác meglepően szép állapotú C5 szériás Audija szolgáltatta.


Harmadik felvonás: nem néztem, de láttam
Háromszor menni egy hónapon belül Moszkvába azért nem semmi, kérem alássan! Már pedig ez fog történni. A háromból kettő már meg is történt! Ahogy lenni szokott, ha az Interakcija szervez vmit, ez is kissé furcsán indult. Kb. egy hónapja kaptam egy emilt, amiben tájékoztattak, hogy lesz egy mid-term tréning Rosztovban. Gondoltam, oké, majd megnézem. Aztán ugye sűrűsödtek a dolgok, így a nagy nap előtt néztem csak meg. Közben Maria mondta, hogy megveszi a jegyeket, gondoltam oké. Viszont kiderült, nem abba a Rosztovba (Rosztov Na Donu) lesz a tréning, hanem Moszkvától nem messze, oppácska… …állatira nem mindegy! Szóval hiába van a tréning 12-én, de nekem már 11-én el kell indulnom. És Moszkvában metro stb… De most legalább tudom mit és hogyan. Vagy mégsem?! Erről egy kissé később. Szóval a főgonosz úgy gondolta, hogy én majd pont bemegyek időre (14-16h) dolgozni, és utána megyek vonattal a fenébe. Sőt, előtte elmegyünk együtt, és kivesszük a pénzüket. Ezt persze péntek este közölte velem – SMS-ben. Ahogy szokta. Azt az apró tényt persze nem vette figyelembe, hogy a vonatom 17:45-kor indul. Soknak tűnik ez a majd’ két óra különbség, de csak haza az út fél óra. A tetejébe – bár itt már nem tudtam nevessek-e, mert ez már tényleg a vicc kategória volt – kérdezte, megyek-e angol klubba este. Naná! Sőt tudok ötfelé is szakadni, ha kell. Böszme… És persze olyan „fontos” dolgokról is beszélgetni kellett, mint hogy mi az értelme a tréningnek, mik a tervek (az ő terveik) a következő 3 hónapra. A tréninggel kapcsolatban csupa „nélkülözhetetlen” információt kaptam, például, hogy mennyire fontos az önreflexió, hogy milyen jó ez egy önkéntesnek stb.. Ja, főleg, úgy, hogy a hókuszpók elvárta volna, hogy fizessek azért 100 Rubelt, hogy onnan dolgozhassak, mert neki nehezére esik pótolni a munkámat pár napra. A decemberi általuk elszúrt egy hétre egy homályos semmitmondó ígéretféleséget kaptam. Pedig ezt bevasalom rajtuk, ha kell tűzzel vassal is, de be én!!! Amúgy is érdekes, hogy a vízumot nézegetve csak 85/86 napokra adták meg azt a 91/92 helyett. Pofátlanságból jeles. A banki pénzfelvétel szánalmas erőlködés volt, Milana tényleg kiállhatatlan alak. Szásával flottul ment minden. Amúgy tényleg elképesztő, amit néha produkál: Szásától kérdezte, fogadna-e két amerikait júliusban. Szása is érezte ennek a másik élét, hiszen pontosan tudta, hogy akkor még itt leszek. „Szuka!” (Szásától idéztem.) Amellett meg mégis hogy képzeli?! Szóval az utazás előtt csak rohangáltam, szerencsére Szása tudta, mire kell készüljek, így mire hazaértem egy jó adag pilményit készített nekem, így az kitartott másnap délig. (Azért csináltam két szendvicset, de az igazat megvallva a hotelban ettem meg őket.) A vonatjegy fel Moszkvába meglehetősen drága volt, bár a cég fizette – és kapja majd vissza az összeget, viszont légkondicionált volt. A nagy sietésben elfeledkeztem pár dologról. Amik az én tapasztalataim a másfél napos utazásról: ha kontaktlencsés az illető, érdemes szemüvegben menni, mert a kontaktlencse megtelik a sok portól. (Én ezt előre sejtettem, így csak szemüvegben utazom.) A kontaktlencsét, folyadékot érdemes azért vinni, de vonaton nem szabad használni, már csak azért sem, mert még a kiszedéshez megkívánt rendes kézmosás sem megoldott, a vonaton nincs ivóvíz, csak kézmosó víz! Papucs és lenge váltóruha kell. Én ezeket felejtettem el. Olvasnivaló sem árt. És persze némi elemózsia. Folyadék nem kötelező, olcsón lehet venni a vonaton teát, kávét, ásványvizet – én azért vittem magammal. Az oroszok sokkalta rutinosabbak, ez látszik, de hát, ez van.
Moszkvába 06:15-re ért be a vonat, volt egy bő órám átmetrózni a Paveleckaja állomásból a Jaroszlavszkijba. Immáron rutinosan. Minden gond nélkül. Az egyik feljárónál segítettem egy lánynak felvinni a csomagját, gondoltam is, megvolt a mai jótett, most velem következik vmi jó. És ekkor megláttam Simont… No ennyit erről… Tipikus német: hatalmas hátizsákkal, csomaggal, csak tudnám minek? Nekem elfért minden a közepes méretű hátizsákban. A Jaroszlavszkijnál elváltak útjaink, mert mint mondta, gyorsan jegyet kell vennie, mert indul a vonata. Az enyém akkor még csak éppen beállt. Szóval eltűnt. A fentiekből logikusan adódott (volna), hogy előbb ér Rosztovba. Viszont vmit nagyon benézett, elszúrt, mert csak este érkezett meg. Úgy látszik a németeknek az eszén kívül a navigációs képességük is elveszett, mert a másik szerencsétlen – egy csaj – együtt utazott Lorenzo-val de vhogy nem szállt le időben a vonatról, így ment egészen Jaroszlávig, ott aztán egy rendes orosz család vett neki jegyet Rosztovig vissza… A vonatból kiszállva egyből megláttam Lorenzo-t, bár tudtam jön, mert ott volt a listán, mint ahogy Florian is. Két jó arc még az on-arrival tréningről. Azt már korábban olvastam a listából, hogy sok német lesz, így felkészültem mentálisan az agyhalottak áradatára, de valahogy mindig úgy vagyok vele, hogy az elején bízom benne, ők mások lesznek. „Hát egy lóf@&# mama!” – hogy egy klasszikust idézzek. A tetejében állatira nem érdekelte őket, hogy a tréning nyelve az angol, az asztalnál németül beszélgettek. Én mondjuk értettem, de pofátlanság a többiekkel szemben. Az egyedüli kivétel Florian volt, igaz ő osztrák. Azért a remény még él! Amúgy is klasszissal értelmesebb, mint a többi összesen. Simon és a többi vega jókora fejtörést okozott azzal, hogy külön menüt kellett készíteni nekik, sőt, valaki pl. Simon halat sem eszik. A németek közül két lány különösen érdekes volt. Az egyikük már ránézésre is kilógott, szép volt; vhol tudtam, hogy nem német, beszélgettem vele, és kiderült, bizony ukrán. A másikuk egy tipikus brünhilda, hogy Szásától idézzek: „Szép, mint egy atomháború.” Amellett pedig szörnyen beképzelt is. Szobatársam egy belga (flamand) srác volt. Tipikus nyugati, okos és beképzelt. Volt egy lány Hollandiából, egy orosz srác Észtországból, egy arab srác Franciaországból és volt egy szlovák srác is, tipikus, végig érezni lehetett, hogy kisebbségi komplexusa van és ezt a többiek felé keményen, agressziószerűen kommunikálja. Pedig általában tekintve helyesen látta az itteni helyzetet. Ő és én egyedül… Én mondjuk az ilyen jellegű beszélgetésekbe nem folytam bele, egyszerűen unom már azt a sok visszaböfögött ostobaságot. Simon túltett mindenkin, persze. Azért az egész tréningre jellemző, hogy azért nem szólt neki senki, hogy nyíltan anarchista nézeteket hirdetett, bezzeg mert volna vki vmi akárcsak patrióta dolgot vallani. Az egész tréning amúgy egy kalap &#{° sem ért. Körüllengte az ostoba nyugati megközelítés, hogy majd mi megmondjuk, hogy legyen. (Jellemző például, hogy a foglalkozásoknak semmi gyakorlati haszna sem volt, igazából tipikus ötletelés, minden gyakorlati haszon nélkül.) Elgondolkodtam ezen. Egyfelől, hogy sztem nem erről szól az EVS, azaz hogy a politikát belecibálva, vagy ha úgy tetszik az EVS-t trójai falóként felhasználva hirdetjük az eszmét. Kísértetiesen hasonlít ez a ’10-es, ’20-as ’30-as évek kommunista ideológiájának terjesztésére. Sőt továbbmegyek, ez már sztem kimeríti a felforgató-tevékenység fogalmát is. Ezek után absz. nem csodálkozom az orosz kormány külföldi forrásokat ellenőrző gyakorlatán, és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy emiatt ellehetetlenítik az egész önkéntességet itt. És igazuk lesz. Ez már, így rég nem önkéntesség, ez politikai agitáció. Volt pár jellemző momentum erre nézve az egész tréning során. Az egyik, hogy a tó melletti dombon beszélgettek Putyinról. Lorenzo, a két német, a holland lány, a szlovák srác és én hallgattam. Lorenzo és a szlovák kivételével teljesen ellene voltak. Igazából úgy is megfogalmazható, hogy nekik az önkéntesség abban áll, hogy aláássák a rendszert. Én mindig azt vallottam, hogy semmi közünk és ezért jogunk hozzá, hogy megmondjuk az oroszoknak, mit, hogyan kellene csinálni. Ez az ő országuk. Mint ahogy Magyarország az enyém, és ott senki idegentől se tűröm el, hogy megmondja, mit hogyan. Ha az oroszok közül vki itt megkérdez, elmondom a véleményemet, én hogyan látom, de mindig hozzátéve: ez a ti dolgotok! Másfelől jellemző a fenti mentalitásra, hogy csupán negligál, de semmit sem old meg. Putyin rossz: menjen a fenébe; a közlekedés káosz: nem kell ennyi autó stb. Ez utóbbi kapcsán nem állhattam meg, hogy pár érdekes kérdést fel ne tegyek Simonnak – persze az ő „témája” volt. Már csak azért is, mert láttam, a szlovák srác vitabeli helyzete erősen szorongatott volt, és ez esetben egy nézetet vallottunk. Simon lökte a sok süketséget, összefüggéstelen maszlagot, de arra például nem tudott válaszolni, hogy melyik 10 milliós városban oldották meg például a dugók kérdését? Sehol, dugó mindenhol van. Putyin kapcsán meg állandóan előkerül, hogy igen-igen, de lehetett volna jobban. Onnan? – kérdem én. A gödör aljából máshogyan? Ez csak nagy embereknek sikerülhet, de ilyenek nyugaton nincsenek, vagy ha vannak is, szóhoz nem jutnak. Totál fals és torz képük van az itteni helyzetről sztem és tetejébe ezt követve olyan dolgokat tesznek, amikhez se joguk nincs se nem kérte őket senki erre. Amúgy meg: ha nem tetszik, menjenek el, és csinálják ezt a felforgatást saját országukban – ott szabad. Vagy mégse? Szása ezzel kapcsolatban csak azt mondta, hogy egy volt KGB-st sose becsülj alá.
És akkor egy sokkal kellemesebb témáról: milyen is volt Rosztov. Maga a kisváros – akárcsak Vlagyimir – az aranygyűrű része, ennek megfelelően festői. Sztem a háború szele sem járt erre, és ez nagy szó Oroszhonban. A templomok gyönyörűek, aki csak a közelben jár, érdemes meglátogatni, megéri. A legnagyobb templomban 4 fok volt, ami a kinti 26+ fokhoz képest elég nagy különbség. Most adják vissza a helyenként 2 méternél is vastagabb falak a télen elraktározott hideget. Belül leírni lehetetlen, annyira szépek. A famunkák, a sok arany, a többszázéves ikonok, egészen elképesztő!
A hotel, amiben laktunk a Liony (Lion) nevet viselte; tökéletes volt, igaz a tusoló vizét ki kellett folyatni, mert az elején elég ronda színe volt. Viszont ez az egyetlen negatívum, az ételek finomak voltak, a kiszolgálás – a hotel egészét tekintve is – kiváló.
Rosztovban éreztem először azt, hogy van már olyan biztos orosztudásom, hogy magabiztosan sétálhatok egyedül, mindenre felkészülve. Szeretem, mindig is szerettem az ilyen sétákat, mert mehetek a magam feje után és beszélgethetek az egyszerű emberekkel, az utca népével. Mert az élet itt zajlik, a színfalak mögött. Első alanyom egy fiatal srác volt. Igazán szegény lehetett, igazából pénzt kért, persze nem adtam neki. A társadalom legalját képviselte minden tekintetben. Beszélgetésünk során elővett egy zacskót, és nagyokat szívott belőle. Éreztem a technokol szagát. Túl sokat nem tudott Magyarországról, de érdekes dolgokat mesélt Rosztovról. Igazából sajnáltam, többre vihetné, de nem így...
Találkoztam egy öreg cigánnyal is, a templom kapujában kéregetett. Később a parton is összefutottunk vele. Bemutatta „mutatványos” macskáját, persze kéregetett, szerencsére senki sem adott neki. Lorenzo kínálta cigivel, az nem kellett neki. Arra nem derült fény, mitől volt mutatványos a macska…
Floriannal sétáltunk első nap és már akkor kiszúrtam, hogy van antikvárium. Egyik nap aztán ebéd után elmentem, hátha van vmi csemege – könyv term. Könyv csak pár darab volt, viszont azok nagyon régiek. A kiállított – és megvehető – darabok viszont egyértelműen az értékesebbek közé tartoztak. Nem meglepő módon vallásos témájúak voltak, legfőbbképpen ikonok még a cári időkből. Áruk ennek megfelelően magas volt, de értékükhöz képest sztem nem túl magas.
A városka más részén is sétáltam, és találtam egy horgászboltot, ami mondjuk nem meglepő, mert egy nagy tó van a város határában – erről egy kicsit később. Persze megnéztem, milyen a választék. Szerencsére volt eredeti orosz gyártmányú műcsali is, vettem is kettőt. :) Kilépve az üzletből rögtön kiszúrtam az út túloldalán álló fekete csatahajót – és reménykedtem, hogy Hemi. Sajnos nem az volt. Nem értem az oroszokat, immáron a sokadik V6-os modellt látom. Viszont más márkákból meg inkább a V8-as modellt veszik.
Esténként a többi önkéntessel lementünk a tópartra beszélgetni, iszogatni. Maga a tó egészen mesés. Olyan ősi jelleget mutat, amilyen nálunk a XIX-XX. század fordulóján volt, és azóta eltűnt. A Nero-tó a maga nemében sztem egyedülálló még Oroszhonban is. Hatalmas, a jégkorszakból ittmaradt őskövület, különlegessége, hogy a felszínén (jobbára nád)szigetek úsznak, melyeket a szél ide-oda fúj, azaz minden nap más a tó képe. Csukáknak és egyéb ragadozóknak ideális környezet. A kolostorok nyilván védelmi céllal a tó partjára épültek, a cári lakosztályról gyönyörű kilátás nyílik a tóra. A magas vízállás miatt a parti házak előtt állt a víz, de láthatóan ezt is megoldották, a házak oldalát feltöltötték homokkal.
Sajnos a tóparton sok volt a szemét, amire Eduard, a tréningek szervezője – ezer köszönet neki ismét a problémamentes lebonyolításért – csak ennyit mondott: „látjátok, ez nem az állam hibája, ezt nem lehet ráfogni a kormányra; ez az emberek hibája.”
Itt, Rosztovban jöttem rá egy érdekes dologra. Tudvalévő, hogy Oroszországban közterületen tilos alkoholt fogyasztani, este meg pláne. Az ilyen kis településeken a kocsmák is bezárnak este 10 után, viszont az orosz társasági ember, ki kell hát vmit találni. (A rendszer működik Voronyezsben is, ott is láttam, de most jöttem rá arra, mit is látok nap mint nap.) Szóval az oroszok megoldották, hogy úgy igyanak közterületen, hogy közben ne igyanak közterületen. És buli is legyen. A megoldás egyébként pofonegyszerű és magától adódik. Fiatal srácok elkérik apuka-anyuka autóját, vagy a szomszéd sráccal beülnek a tuning-Szamarába, jobb esetben Kalinába, és feltankolva minden alkohollal és csajokkal, találkoznak valamelyik parkolóban, lehetőleg a belvárosban. Ott aztán az autókkal jó közel állnak egymáshoz, megy a zene, és a piálás – szigorúan az autóban, a buli pedig az autón kívül. A rend őrei sem szólnak ezért, igaz nincs is vandalizmus, rongálás stb. Egyszerűen csak buli. És még vmi.: a sofőr nem iszik alkoholt. A rosztovi lányok egyébként – összevetve a voronyezsiekkel – nem túl szépek. Persze szépségek itt is vannak, elvégre ez Oroszország, de messze nem annyi. Mondjuk, az is igaz, mindenkinek más a „szép”…

Hű, lassan fél kettő lesz, ideje aludni menni, mert holnap mennem kell az irodába a sárkányokkal harcolni, blááá.
Viszont már csak 13 nap az Omega-koncertig! 13 nap és újra Moszkva! Alig várom!!!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése